Ar iedvesmojošiem ceļotāju stāstiem un saplānotiem galamērķiem veiksmīgi noslēgusies jubilejas izstāde “Balttour 2024”!

Svētdien, 4. februārī, Ķīpsalā noslēdzās Starptautiskā tūrisma izstāde-gadatirgus “Balttour 2024”!

30 gadu jubilejas zīmē “Balttour” apmeklētāji varēja iepazīt aktuālākos Latvijas tūrisma maršrutus un atpūtas iespējas novados, izdevīgi iegādāties ceļojumus un uzzināt par vilinošiem ārzemju tūrisma galamērķiem un iespējām. Interesenti varēja baudīt arī novadu garšas un piedalīties aizraujošās aktivitātēs.

Izstāde “Balttour 2024” kopā pulcēja 342 uzņēmumus un to pārstāvjus no 34 valstīm – Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Albānijas, Gruzijas, Itālijas, Melnkalnes, Kipras, Spānijas, Slovākijas, Slovēnijas, Turcijas, Ukrainas, Polijas u.c.

Trīs dienās izstādi apmeklēja 21 725 ceļotmīļi, no kuriem 4300 bija tūrisma profesionāļi.

Lai rosinātu kvalitatīvu diskusiju par aktuāliem pētījumiem tūrismā, Ķīpsalā notika konference “Tūrisma pētījumi Latvijā: aktualitātes un nākotnes virzieni”. Vēl izstādē norisinājās “airBaltic” jauno galamērķu prezentācija, Latvijas tūrisma piedāvājuma prezentācija, kā arī uzņēmēju un ārvalstu prioritāro tirgu tūrisma operatoru kontaktbirža.

Lielu apmeklētāju rezonansi raisīja izstādes jaunums – “Ceļotāju stāsti” uz “Balttour” Galvenās skatuves, kur uzstājās sabiedrībā zināmi un jau iemīļoti stāstnieki – Kristīne Virsnīte, Zane Eniņa, Juris Smaļinskis, Gundega Skudriņa, Aigars Lauzis, Ilona Balode u.c.

Izstādi organizē Latvijas Tūrisma aģentu un operatoru asociācija (ALTA), norisi nodrošina Starptautisko izstāžu rīkotājsabiedrība BT 1. Izstādes lieldraugi: Rīgas investīciju un tūrisma aģentūra, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra, portāls “Latvia travel”, RIX Rīgas lidosta, Latvijas nacionālā aviosabiedrība “airBaltic”, tūroperators “TezTour”, tūrisma ziņu portāls “Travelnews.lv”.


Nākamā starptautiskā tūrisma izstāde-gadatirgus “Balttour” notiks 2025. gadā no 7. līdz 9. februārim Starptautiskajā izstāžu centrā Ķīpsalā.

Uz tikšanos “Balttour 2025”!

Droša ceļošana kā tūrisma aģentūras pakalpojums

Saistībā ar pēdējā mēneša laikā izskanējušo informāciju un krāpniecisku e-pasta vēstuļu izsūtīšanu nolūkā iegūt maksājumu karšu datus, Latvijas tūrisma aģentu un operatoru asociācija brīdina un atkārtoti aicina pievērst uzmanību ar ceļošanu saistītajiem drošības riskiem, tajā skaitā, arī attiecībā uz kiberdrošību, un izmantot tikai licencētu tūrisma aģentūru pakalpojumus ar mērķi mazināt risku radītās negatīvās ietekmes mazināšanu uz tūristu atpūtas un darījumu braucieniem.

Digitālo tehnoloģiju attīstība ir ne tikai pavērusi jaunas iespējas ceļojumu organizēšanā, bet radījusi jauna veida riskus, kuru atpazīšanai un atbilstošai rīcībai ir nepieciešams pievērst pastiprinātu uzmanību. Veicot ceļojumu rezervācijas publiski pieejamās tiešsaistes platformās, tūristi visā Eiropā arvien vairāk saskaras ar riskiem saņemt viltus paziņojumus, kas šķietami saņemti saistībā ar iepriekš veiktām rezervācijām, ar prasību atkārtoti ievadīt maksājuma karšu datus. Saņemto aicinājumu saturs un forma it kā atbilst pakalpojuma sniedzēja sūtītai e-pasta vēstulei, tomēr pastāv risks, ka tā tas nav, un klients tiek pakļauts krāpnieciskam gadījumam. Tā rezultātā no klienta ne tikai tiek iegūta samaksa par šķietamu pakalpojumu, kurš netiek saņemts, bet arī sagādā nepatīkamas situācijas ierodoties galamērķī, radot negatīvu iespaidu gan par to, gan par atpūtas vai darījumu braucienu kopumā.

Lai gan drošības risinājumiem tiek pievērsta pastiprināta uzmanība un tiek īstenoti pasākumi, lai samazinātu šādu gadījumu skaitu, diemžēl, aktuālā situācija joprojām liecina par nepieciešamību pievērst nopietnāku uzmanību šim jautājumam. ALTA biedri – tūrisma aģentūras, un tajās strādājošie darbinieki nepārtraukti tiek informēti par šādiem iespējamiem gadījumiem, un viņu rīcībā ir daudz plašākas zināšanas, kas ļauj atpazīt iespējami krāpnieciskus darījumus. Lai gan tūrisma aģentūras līdz ar profesionālajām izmanto arī publiski ieejamās tiešsaistes rezervēšanas sistēmas, situācijās, kad tūrists var saskarties ar krāpnieciskiem darījumiem, tieši tūrisma aģentūra uzņemsies atbildību par risinājumu meklēšanu. Tūrisma aģentūru darbības pamatā ir uzdevums sniegt klientiem pakalpojumus, kas nodrošina tā atbilstību, mazina riskus, kas saistās ar dažādām neparedzētām situācijām, un nodrošina atbalstu gadījumos, kad tūristiem ceļojuma laikā tomēr nākas saskarties ar neparedzētām un ārkārtējām situācijām.

Ceļotāju drošība atpūtas un darījumu braucienu laikā ir viens no tūrisma aģentūru darbības pamatprincipiem, nodrošinot drošus un uzticamus pakalpojumus saviem klientiem. ALTA vērš uzmanību, ka 30 gadu darbības laikā asociācijas viena no prioritātēm ir bijušas rūpes par drošu un atbildīgu ceļošanu, kuras uzņemas licencēti tūrisma operatori un tūrisma aģentūras.

Latvijā ir izveidota sistēma, kas ļauj ikvienam klientam iepazīties ar informāciju par ceļojumu pakalpojumu organizatoru, kurš piedāvā savus pakalpojumus. Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) Tūrisma aģentu un operatoru datu bāzē (https://registri.ptac.gov.lv/lv/turisma-operatoru-un-agentu-datubaze), ikviens var pārliecinoties, pirmkārt, par uzņēmuma licenci un, otrkārt, par klientu iemaksātās naudas drošības garantijas apdrošināšanu.

ALTA aicina ikvienu tūristu būt atbildīgam, izvēloties savu ceļojumu pakalpojumu organizatoru!

 Valdes priekšsēdētājs Ēriks Lingebērziņš

ALTA uzsāk projekta “Tourism Security and Sustainability Training Innovations trough Academia and Industry Co-operation” (TSSTrip) īstenošanu

 

17.oktobrī ar virtuālo sanāksmi ZOOM formātā tika uzsākta jauna starptaustiskas sadarbības projekta TSSTrip īstenošana. Tā mērķis ir inovatīva apmācību materiāla izstrāde tūrisma drošības un ilgtspējas jomā, ietverot interaktīvus kursus, videomateriālus, mācību rokasgrāmatas un citus resursus, kas veicinās zināšanu un prasmju pilnveidi tūrisma sektorā studējošajiem un darba vidē esošajiem.

Cita starpā projekta mērķi paredz arī:

-     pilnveidot augstākās izglītības sniegtās zināšanas un stiprināt augstskolu un uzņēmumu sadarbību;

-     uzlabot studentu nodarbinātības iespējas, izglītības un nozares standartus tūrisma izglītībā projektā iesaistītajās valstīs.

Projekta īstenošanas periods ir 24 mēneši un tā laikā tiks sasniegti šādi rezultāti:

-    Tūrisma un izglītības nozares ieinteresēto pušu starpvalstu sadarbības tīkla izveide;

-     Sākotnējā situācijas analīze, lai iegūtu datus tūrisma un viesmīlības apmācību satura uzlabošanai drošības un ilgtspējības attīstības aspektā;

-     Kursu satura izstrāde mikro kredītu formātā un virtuālās mācību vides (VLE) izveide, lai nodrošinātu ineraktīvu un elastīgu apmācību procesu;

-     Tiešsaistes apmācības studentiem un speciālistiem, kā organizēt drošu un ilgtspējīgu pasākumu saturu un tūrisma pakalpojumus

Projekta koordinators:

Latvijas Tūrisma aģentu un Operatoru Asociācija – ALTA (Latvija)

Partneri:

Latvijas Kultūras koledža ( Latvija)

               Burgas Free University ( Bulgārija)

               FH Joanneum ( Austrija).

               Düzce University ( Turcija)

Projekts tiek īstenots ar EK ERASMUS+ programmas līdzfinansējumu

Projekta Nr. 2023-1-LV01-KA220-HED-000159054

Ukrainas Ienākošā Tūrisma Operatoru asociācija (AITO) ir oficiāli kļuvusi par Eiropas Tūrisma Aģentu un Operatoru asociāciju apvienības (ECTAA) biedru.

ECTAA un AITO nolemj sadarboties, lai sagatavotu nozari Ukrainas uzņemšanai ES un palīdzētu atjaunot tūrismu Ukrainā pēc kara.

ECTAA bija ļoti gandarīta un pagodināta sveikt Marinu Antonjuku un Oļenu Kazminu, AITO prezidenti un viceprezidenti, kā arī Natāliju Vasiļenko, Ukrainas Tūrisma attīstības valsts aģentūras Tūrisma attīstības departamenta vadītāju, ECTAA pusgada sanāksmē, kas notika no 8. līdz 9.jūnijam Rīgā.

Kā liecina tikšanās Rīgā, galamērķi pie Krievijas robežas ir droši ceļošanai. Pašreizējais karš Ukrainā patiešām koncentrējas uz Ukrainas austrumu daļu. Taču karam ir milzīga ietekme uz ceļošanu un tūrismu Ukrainā, un daudzi tūrisma un kultūras objekti tiek iznīcināti.

ECTAA un AITO apspriedās par veidiem, kā Eiropas tūrisma organizācijas varētu palīdzēt atjaunot ceļošanu un tūrismu Ukrainā pēc kara. Kā pirmais solis AITO tika uzaicināts integrēties Eiropas asociācijā kā pilntiesīgs dalībnieks. Tas ļaus organizācijām apmainīties ar zināšanām, dalīties pieredzē un veidot sakarus. Kā otro soli ECTAA un AITO izpētīs un attīstīs konkrētus kopīgus projektus, kuru mērķis ir atbalstīt Ukrainas tūrisma nozari.

Šis solis ir arī daļa no plašāka virzības uz Ukrainas integrāciju ES, valstij virzoties uz pilntiesīgu dalībvalsti, kas prasa pielāgošanos Eiropas likumiem un noteikumiem un piedāvā iespējas kopīgiem projektiem un iniciatīvām. ECTAA prezidents Frenks Ostdams sacīja: “Tūrisma nozare var kalpot par Ukrainas atveseļošanās mugurkaulu, kad karš būs beidzies. Mēs esam pārliecināti, ka šī partnerība būs vērtīga, lai Ukrainā atjaunotu spēcīgu un noturīgu tūrisma nozari. Atsaucoties uz ECTAA 2022. gada martā izdoto paziņojumu, kurā nosodīta Krievijas agresija pret Ukrainu, viņš piebilda: "Šajos grūtajos laikos mēs esam vienoti ar Ukrainas kolēģiem."

Atkalsatikšanās prieks un saplānoti ceļojumi – veiksmīgi noslēgusies izstāde “Balttour 2023”

5. februārī Ķīpsalā noslēdzās ilgi gaidītā 28. starptautiskā tūrisma izstāde-gadatirgus “Balttour 2023”, kas pēc trīs gadu pauzes guva lielu ceļotāju interesi! Apmeklētāji ar patiesu aizrautību iepazina Latvijas tūrisma objektus, maršrutus un aktīvās atpūtas iespējas, izdevīgi iegādājās ārzemju ceļojumus, kā arī baudīja gastronomiskus labumus un aizraujošas aktivitātes. Gaisā virmoja satikšanās prieks!

“Balttour 2023” kopā pulcēja 293 uzņēmumus un to pārstāvjus no 33 valstīm – Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Armēnijas, Beļģijas, Čehijas, Dānijas, Ēģiptes, Gruzijas, Indonēzijas, Itālijas, Japānas, Kipras, Korejas Republikas, Kostarikas, Marokas, Melnkalnes, Nīderlandes, Norvēģijas, Polijas, Portugāles, Rumānijas, Serbijas, Slovākijas, Somijas, Spānijas, Taizemes, Turcijas, Ukrainas, Ungārijas, Uzbekistānas, Vācijas un Zviedrijas.

Trīs dienās izstāde demonstrēja stabilu patērētāju interesi par nozares piedāvājumu – lai gan izstāde notika vienā hallē, tā pulcēja 22 865 apmeklētājus, tostarp 4000 profesionāļus.

“Esam ļoti gandarīti par “Balttour 2023” izdošanos un Latvijas tūrisma nozarei tik svarīgā pasākuma atgriešanos. “Balttour” parādīja, ka izstādes formāts ir pieprasīts gan tūrisma pakalpojumu sniedzējiem, gan tūristiem. Izvirzītos mērķus – esam sasnieguši ar uzviju – veiksmīgi īstenojām mērķtiecīgas aktivitātes nozares profesionāļiem, veicinājām biznesa kontaktu veidošanos, informējām par tūrisma nozares aktualitātēm un piedāvājumiem. Aktualizējām arī drošu un atbildīgu ceļošanu. Pozitīvās atsauksmes iedrošina turpināt izstādi pilnveidot ar papildu aktivitātēm un vērtīgu biznesa saturu. Skaidri redzam attīstības iespējas, sadarbojoties ar tūrisma nozarē iesaistītajiem gan privātā, gan publiskā sektorā. Veidosim Latviju kā Baltijas tūrisma nozares centru!” pauž Latvijas Tūrisma Aģentu un Operatoru asociācijas (ALTA) prezidents Ēriks Lingebērziņš.

Ceļojumu izpārdošana. Arī šogad, tāpat kā citus gadus, “Balttour” laikā notika aktīva ceļojumu izpārdošana. Ar labiem piedāvājumiem ceļotājus sagaidīja tūrisma aģentūras un operatori – “TEZ TOUR”, “Novatours”, “Estravel Latvia”, “1Travel”, “AZA tours”, “Interlux”, “Nikos Travel”, “Alsvets”, “Atlantic Travel””, “Ozolciems Tūre”, “Skyline Travel” un citi.

Šogad “TEZ TOUR” stendā valdīja Itālijas noskaņas, jo svinīgi tika atklāta vasaras ceļojumu programma ar jaunumiem: pasaules elites iecienītu atpūtas vietu – Itālijas skaistās salas Sardīnijas pilsētu Olbiju un arī Rimini kūrortu pie Adrijas jūras. “Mums izstāde “Balttour” pēc ilgāka pārtraukuma bija ļoti svarīga, lai strādātu ar klientiem un partneriem klātienē. Lai parādītu, kā mums ir veicies un ko šobrīd varam piedāvāt ceļotājiem. Izstādē ar lielu prieku atkal satikām kolēģus – stabilās tūrisma kompānijas, kas aizvien sniedz kvalitatīvus piedāvājumus. Turklāt mēs sagaidījām vairāk apmeklētāju, nekā cerējām! Ceļotāji ļoti gaidīja šo izstādi, par ko liecināja lielā interese par dažādiem galamērķiem,” – stāsta tūroperatora “TEZ TOUR” Latvijā vadītājs Konstantīns Paļgovs un turpina: “Liels paldies izstādes organizatoriem – ALTA un BT 1 – par profesionāli noorganizēto izstādi. Visiem ir bijis grūts laiks, bet šī gada izstādes rezultāti ir ļoti labi. Jau sākam gatavoties nākamajam gadam – “TEZ TOUR” būs “Balttour 2024”!”

Balttour 2023” oficiālais tūrisma galamērķis – Sardīnija. Sardīnijas atmosfēra virmoja visā izstādē, jo šī gada oficiālais “Balttour” partneris un tūrisma galamērķis bija Sardīnija. Jau ienākot hallē, nevarēja nepamanīt Vidusjūras skaistules stendu, kurā viesus sagaidīja īsti sardīnieši un arī mūsu pašu viesmīlīgais, aizrautīgais un karstasinīgais Roberto Meloni. Ceļotāji Sardīnijas ekspozīcijā varēja uzzināt, ko redzēt un piedzīvot ilgdzīvotāju zemē, bet citos stendos iegādāties ceļojumu uz šo galamērķi!

Latvija dižojas ar jaunumiem un plašo piedāvājumu. Ar Latvijas tūrisma piedāvājumu dižojās visi reģioni. Katrā no tiem varēja uzzināt arī par pēdējo gadu jaunumiem. Kurzemnieki ar prieku un lepnumu stāstīja par Ventspilī jaunatvērto zinātnes centru "VIZIUM", Kuldīgā tikko atvērto retro velomuzeju “Ciskdrill”, Smārdē esošo “Apgriezto māju” un Liepājas Karostas jaunumu – redānu. Zemgalieši informēja par jaunu glempingu “Mazie Mežgaļi”, par restorānu “Mežs Kungs”, kas drīzumā piedzīvos atvēršanu, kā arī par Zvirgzdes kāpā nupat izveidoto Zvirgzdes orientēšanās poligonu. Latgalieši, kas bija pārstāvēti īpaši kuplā skaitā, aicināja gan uz Daugavpils Marka Rotko centra 10 gadu jubilejas pasākumu programmu, gan uz Aglonas maizes muzeju, gan baudīt skaistos dabas skatus, ezerus, dabas takas, purva takas un skatu torņus. Vidzemes piekrastes pašvaldības – Limbaži, Saulkrasti, Ādaži – akcentēja novadu kopdarbu – Vidzemes piekrastes karti ar kultūrvēsturiskajiem objektiem, dabas objektiem, amatu meistariem, zemnieku saimniecībām, naktsmītnēm, nacionālajiem un vietējiem maršrutiem. Savukārt, gulbenieši aicināja uz ekskursiju Bānīša depo, uz izglītojošo un interaktīvo centru “Dzelzceļš un Tvaiks”, kā arī apmeklēt novada skaistās muižas un pilis.

“Līdzīgi kā startējot Nīderlandes izstādē, arī “Balttour” priecēja fakts, ka guvām vairāk nekā gaidījām – interese bija patiesi liela, cilvēki bija noilgojušies pēc izstādes formāta un klātienes komunikācijas. Jau gadiem izskan viedokļi, ka izstāžu formāts vairs nav derīgs, jo visu var uzzināt un iegādāties internetā. Toties mēs izstādē pārliecinājāmies par pretējo! Apmeklētāju bija daudz, viņi bija mērķtiecīgi un zinātkāri. Apmeklētāji, kuri reiz bijuši Gulbenē un apskatījuši tur vienu objektu, šeit izstādē uzzināja, ka Gulbenē un tās novadā piedāvājums ir tik plašs, lai tur pavadītu nevis vienu dienu, bet pat nedēļu. Tikai klātienē var saņemt tik pilnīgu, kvalitatīvu informāciju un apmeklētāji to tiešām novērtē. “Balttour” kalpo arī kā tikšanās vieta jomas profesionāļiem!” stāsta Vidzemes tūrisma asociācijas valdes priekšsēdētājs Raitis Sijāts. Vēl nozares profesionālis uzsvēra, ka izstādes apmeklētāji ir daudz mērķtiecīgāki un uz izstādi nāk ar konkrētu interesi: “Vairs nav tie laiki, kad apmeklētāji grābj kartes un brošūras neiedziļinoties. Viņi izvēlās tieši sev interesējošo. Turklāt apgalvojums – izstādi apmeklē tikai tie, kas neprot lietot internetu, arī nav patiess!”

Ienākošā un izejošā tūrisma biznesa pasākumi.  Ik gadu izstādes pirmā diena – gan dalībnieku piedāvājums, gan izstādes pasākumu programma – ir veltīta jomas profesionāļiem. Šogad notika divi būtiski un nozares profesionāļiem vērtīgi pasākumi. Pirmais darba seminārs bija ienākošā tūrisma kontaktbirža, kurā piedalījās ārvalstu izejošā tūrisma operatori no Somijas, Vācijas, Nīderlandes, Beļģijas, Itālijas, Zviedrijas un Dānijas. Tie iepazinās ar Latvijas tūrisma piedāvājumu. “Izcili vērtēju iespēju Latvijas reģioniem prezentēt savu tūrisma piedāvājumu biznesa pasākumā. Reģionu pārstāvji pastāstīja par sevi ne tikai ārzemniekiem, bet arī kolēģiem, kas arī ir būtiski. Tik īsā laikā ļoti daudz ieguvumu!” – atzinīgus vārdus teic R. Sijāts.

Otrais pasākums bija veltīts Latvijas izejošajam tūrismam, kurā varēja satikt tūrisma nozares pārstāvjus no “airBaltic” jaunākajiem galamērķiem – Grankanārijas, Marrākešas, Bilbao, Porto, Melnkalnes, Serbijas, Armēnijas, Rumānijas un arī Tamperes.

Ekspertu diskusija par drošu ceļošanu.  3. februārī ALTA stendā norisinājās arī Biznesa augstskolas “Turība” rīkotais viedokļu rings-diskusija "Atbildīgs tūrisma bizness – kā ceļot droši”. Eksperti sprieda, kā pandēmija izmainījusi tūristu uzvedību un pieprasījumu un kādi pašlaik novērojami ar ceļošanu saistīti riski. Diskusijā piedalījās Biznesa augstskolas “Turība” Starptautiskā tūrisma fakultātes dekāns & ALTA prezidents Ēriks Lingebērziņš, ALTA valdes locekle Anta Jokste, Ārlietu ministrijas Konsulārās palīdzības nodaļas vadītāja Sandra Salmiņa-Šuke un Latvijas kongresu biroja vadītāja Irēna Riekstiņa.

Gada cilvēks tūrismā 2020-2022. Izstādes pirmajā dienā, 3. februārī, uzreiz pēc “Balttour 2023” atklāšanas ceremonijas notika Latvijas tūrisma nozarei svarīgākā apbalvošana – “Gada cilvēks tūrismā 2020-2022”. Šogad žūrijas komisija piešķīra trīs balvas, izsakot pateicību tiem tūrisma nozares pārstāvjiem, kuri sniedza nozīmīgu ieguldījumu Latvijas tūrisma biznesa attīstībā un popularizēšanā, kā arī pārstāvēja nozares intereses krīzes situācijās: Covid pandēmija, Krievijas karš Ukrainā. Balvas saņēma Latvijas Restorānu biedrības prezidents Jānis Jenzis, ALTA izpilddirektore Astrīda Trupovniece un Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas biedrs un viesnīcu operatora “Mogotel” īpašnieks Vadims Muhins. Apsveicam laureātus!

Uz tikšanos “Balttour 2024”! Nākamā 29. starptautiskā tūrisma izstāde–gadatirgus “Balttour 2024” notiks no 2. līdz 4. februārim Starptautiskajā izstāžu centrā Ķīpsalā.

Izstādi-gadatirgu “Balttour” organizē Latvijas Tūrisma aģentu un operatoru asociācija (ALTA), norisi nodrošina Starptautisko izstāžu rīkotājsabiedrība BT 1.

Vairāk par izstādi: www.balttour.lv. Seko līdzi jaunumiem sociālajos tīklos: www.facebook.com/balttour un www.instagram.com/balttour/

 

Ir apdraudēta komplekso ceļojumu pakalpojumu nākotne

Tūrisma operatori ir nobažījušies par Eiropas Komisijas ambīciju trūkumu pārskatīt patērētāju aizsardzību visā ceļojumu pakalpojumu vērtību ķēdē.

2022.gada 28.novembris. ECTAA sanāksmē Saloņikos pagājušajā nedēļā Eiropas valstu nacionālās tūrisma asociācijas, tūrisma operatori un aģenti pauda nopietnas bažas par Eiropas Komisijas apsvērto likumdošanas izmaiņu virzību. Patiešām, Eiropas Komisija pašlaik konsultējas, lai pārskatītu Komplekso ceļojumu pakalpojumu direktīvu un uzlabotu patērētāju tiesības. Tomēr pārskatītās   iespējas liecina par nepietiekamu prasību saskaņošanu tūrisma operatoriem un aviokompānijām.

Komisārs Reinders, kura portfelī ietilpst patērētāju tiesību aizsardzība, ir skaidri paudis nodomu ierobežot priekšapmaksu tūrisma operatoriem, pārskatot Komplekso ceļojumu pakalpojumu direktīvu. Tomēr nav acīmredzama mērķa ierobežot priekšapmaksas aviosabiedrībām, pārskatot pasažieru tiesības, par ko atbild komisāre Valeana Tas liecina par acīmredzamu izpratnes trūkumu par to, kā darbojas tūrisma nozare. Tūrisma operatori nepatur klientu naudu, viņiem ir jāmaksā saviem piegādātājiem, jo ​​īpaši aviokompānijām, kuras vairumā gadījumu pieprasa veikt pilnu priekšapmaksu.

Lai gan Komisija apsver iespēju turpināt regulēt komplekso ceļojumu  pakalpojumu organizētāju maksātnespējas aizsardzību, netiek izskatītas konkrētas iespējas efektīvi regulēt aizsardzību pret aviokompāniju  maksātnespēju, neskatoties uz Eiropas Revīzijas palātas 2021. gada jūnija ieteikumu attiecināt  Komplekso ceļojumu pakalpojumu direktīvas piedāvāto aizsardzību maksātnespējas gadījumā, tostarp repatriācijas izmaksas, arī uz aviosabiedrībām saskaņā ar Regulu 261/2004.

ECTAA prezidents Frenks Ostdams sacīja: “Priekšapmaksas ierobežošana un maksātnespējas aizsardzības uzlikšana tikai vienai pakalpojumu vērtību ķēdes daļai, kaitējot tūrisma operatoriem, kas galvenokārt ir MVU, izspiedīs tos no tirgus. Tas atņems patērētājiem būtisku tūrisma produktu, jo kompleksiem ceļojumu pakalpojumiem ir augsta aizsardzība. Viņš piebilda: "Mēs aicinām komisārus Reindersu un Valeanu saskaņot veicamās izmaiņas  visā tūrisma pakalpojumu vērtību ķēdē, ja viņu mērķis ir patiešām uzlabot patērētāju aizsardzību."

Tūrisma operatori vēlas, lai Eiropas tiesību akti atbilstu realitātei

Eiropas Tūrisma aģentūru un operatoru pārstāvji tikās Briselē,  lai analizētu no COVID pandēmijas un tās izraisītās krīzes gūtās mācibas, palīdzētu pārvarēt pašreizējos neskaidros laikus  un apkopotu ieteikumus  kā uzlabot Eiropas tiesību aktus, kas regulē šo nozari.

2022.gada 25. oktobra vakarā Eiropas tūrisma nozares pārstāvji pēc Eiropas Tūrisma aģentu un operatoru asociācijas ECTAA un Vācijas tūrisma asociācijas DRV uzaicinājuma  tikās Briselē.

Laikā, kad valda nenoteiktība, tūrisma  nozarei ir jābūt gatavai lieliem izaicinājumiem.  Šodien noteikti ir būtiski izvērtēt problēmas, ar kurām nozare saskārās, un risinājumus, kas tika izstrādāti COVID pandēmijas laikā.

István Ujhelyi, Eiropas Parlamenta deputāts un Transporta un tūrisma komitejas priekšsēdētāja vietnieks, un Dr Ute Dallmaijers, Lufthansa City Center izpilddirektors kopā  ar Frenku Ostdamu, ECTAA prezidentu un Dirku Ingeru, Vācijas tūrisma asociācijas DRV rīkotājdirektoru,  pauda viedokļus par dažādiem jautājumiem, piemēram,  laicīga naudas atmaksa , pēkšņām izmaiņām ceļošanas ieteikumos,  kā arī par dažu juridisko saistību praktisku nesaskaņotību. Viņi arī dalījās ar viedokļiem , kā uzlabot esošo Komplekso ceļojumu pakalpojumu direktīvu, kas ir ārkārtīgi svarīga tūrisma  uzņēmumiem un patērētājiem.

ECTAA prezidents Frenks Ostdams sacīja: “Pieejamāka un daudz  plašāka aizsardzība pret tūrisma uzņēmumu maksātnespēju, uzlabotas B2B naudas atmaksas, elastīgāka pieeja un īpaši krīzes pārvarēšanas pasākumi,  ir jautājumi, kuriem ir nepieciešams ātrs  risinājums. Tomēr Komplekso ceļojumu pakalpojumu direktīvas pārskatīšana bez Aviopasažieru tiesību regulas pārskatīšanas  būtu bezjēdzīga un kaitētu maziem un vidējiem uzņēmumiem, kādi pārsvarā ir tūrisma uzņēmumi”.  Viņš arī uzsvēra: “Kad Eiropas Komisija izvirza jautājumu par priekšapmaksu, tai ir jāizskata visi jautājuma aspekti: piemēram, ja klienti neveic priekšapmaksu pilnā apmērā, piegādātāji nevar pieprasīt tūrisma operatoriem pilnībā apmaksāt pakalpojumus  pirms to sniegšanas”.

DRV rīkotājdirektors Dirks Ingers sacīja, ka “galvenokārt tas ir godīgas konkurences jautājums. Kompleksie ceļojumu pakalpojumi konkurē ne tikai savā starpā.. Klienti tos salīdzina arī ar individuāliem pakalpojumiem, uz kuriem attiecas ievērojami zemākas patērētāju aizsardzības prasības," viņš piebilda, "patērētāju aizsardzības prasībām nevajadzētu būt palielinātām patērētājiem jau tā ļoti draudzīgajā komplekso ceļojumu pakalpojumu tirgū" . Pretējā gadījumā, pēc viņa teiktā, pastāv  lieli draudi, ka galu galā būs zemāka patērētāju aizsardzība.  Un tieši tad cenas-jutīgie klienti arvien vairāk izvēlas  mazāk aizsargātos individuālos pakalpojumus. Tāds  nedrīkst būt Komplekso ceļojumu pakalpojumu direktīvas pārskatīšanas rezultāts.

ECTAA pasludina Frenku Ostdamu (Frank Oostdam) par jauno prezidentu.

ECTAA pasludina Frenku Ostdamu (Frank Oostdam) par jauno prezidentu.

Frenks Ostdams, Nīderlandes Tūrisma aģentu un operatoru asociācijas (ANVR) prezidents šodien ir ievēlēts par ECTAA prezidentu.

Nikosija, 2022. gada 10. jūnijs. Pusgada sanāksmē, kas notika 9. un 10. jūnijā Nikosijā, Eiropas tūrisma asociāciju pārstāvji par prezidentu uz diviem gadiem ievēlēja Frenku Ostdamu no Nīderlandes. Heli Mäki-Fränti no Somijas tika ievēlēta par viceprezidenti, bet Marios Kammenos no Grieķijas ir atkārtoti ievēlēts par kasieri. Delegāti pateicās arī aizejošajam prezidentam Pāvelam Nievjadomskim par viņa uzņēmību un sasniegumiem Covid-19 pandēmijas laikā.

Frenks Ostdams sacīja: “Esmu ļoti pagodināts, ka esmu ievēlēts par ECTAA prezidentu. Tūrisma nozare Eiropā saskaras ar daudzām problēmām. Covid-19 pandēmija nav beigusies, un karš Ukrainā, pieaugošās enerģijas cenas un kvalificēta darbaspēka trūkums rada papildu spiedienu uz tūrisma uzņēmumiem. Tāpēc mana pirmā prioritāte būs sadarboties ar politiskajiem līderiem un partneriem, lai mūsu nozare atgūtos no pēdējo divu gadu krīzes un turpinātu sekmīgi darboties. Tajā pašā laikā es esmu stingri pārliecināts, ka tūrisma uzņēmumu ilgtspējai ir jāpiešķir svarīga vieta uzņēmumu biznesa stratēģijās. Tāpēc ECTAA aktīvi palīdzēs saviem biedriem sniegt pareizo atbalstu uzņēmumiem pēc iespējas ātrāk”.

Par ECTAA:

ECTAA pārstāv aptuveni 70 000 ceļojumu aģentūras un tūrisma operatorus Eiropā, kas sniedz konsultācijas un pārdod transporta, izmitināšanas, atpūtas un citus tūrisma pakalpojumus, kā arī kombinētus produktus atpūtas un biznesa klientiem.

Paziņojums par atklātu konkursu MVU – Eiropas tūrisma aģentūras un operatori var pieteikties intensīvai, ES finansētai atbalsta programmai, lai uzlabotu to ilgtspējības rādītājus.

Rīgā, 2022.gada 11.martā                                                                                                                         Informācija medijiem

Paziņojums par atklātu konkursu MVU – Eiropas tūrisma aģentūras un operatori  var pieteikties intensīvai, ES finansētai atbalsta programmai, lai uzlabotu to ilgtspējības rādītājus.

ECTAA un vairākas tās biedru asociācijas piedalās ES finansētajā SUSTOUR projektā, kas veicina ilgtspējības instrumentu un prakses pārņemšanu tūrisma aģentūru un operatoru vidū.

Ir izsludināts uzaicinājums pieteikties MVU ar mērķi atlasīt 175+ Eiropas mazo un vidējo uzņēmumu, kas iegūs tehnisko atbalstu ilgtspējības  īstenošanai uzņēmumos.

 

Ilgtspējība tūrismā ir galvenais izaicinājums, ar kuru šī nozare saskaras 21. gadsimtā. Tagad vairāk nekā jebkad agrāk mēs apzināmies dzīves neaizsargātību un to, cik tas ir svarīgi, lai aizsargātu mūsu planētas skaistumu, kas ir katra tūrisma produkta pamats. Tūrisma aģentūrām un operatoriem ir svarīga loma, ņemot vērā to, ka tie ir starpnieki starp tūristiem, piegādātājiem un galamērķiem, un tādējādi var ietekmēt patērētāju izvēli, piegādātāju praksi un galamērķu attīstība.

“Projekts SUSTOUR ir reāla iespēja MVU, kuri vēlas “labāk atjaunoties” pasaulē pēc COVID. Pateicoties Eiropas Komisijas atbalstam, mēs varam viņiem piedāvāt šo ļoti intensīvo atbalsta programma” stāsta Nauts Kusters, ECEAT (Eiropas Eko un Agrotūrisma  centrs) un Travelife tūrisma aģentūrām un operatoriem (vadošā apmācības, vadības un sertifikācijas programma) izpilddirektors.

Šis uzaicinājums MVU iesniegt pieteikumus ir izsludināts, lai atlasītu vismaz 175 MVU, kas varēs gūt labumu no visaptverošas atbalsta programmas, lai palīdzētu uzlabot viņu ilgtspējības rādītājus.

MVU var izvēlēties saņemt atbalstu ilgtspējības sertifikācijai un/vai  novatoriskas prakses ieviešanai savā piegādes ķēdē.

Visi iesaistītie MVU saņems ES līdzfinansējumu. SUSTOUR papildus segs atlikušo ieguldījumu visiem MVU, kas ir SUSTOUR partneru  vai atbalstošo asociāciju biedri.

Līdz ar to dalība atbalsta programmā šādiem MVU ir bez maksas. Visi pārējie MVU to varēs darīt par saviem līdzekļiem.

Aicinājums pieteikties MVU ir atvērts līdz 2022. gada 10. maijam plkst. 17:00 CET. MVU atlase būs pabeigta līdz 7.jūnijam. Paredzams, ka tehniskā atbalsta programma sāksies 2022. gada jūnija beigās un beigsies 2023. gada 30. jūnijā. Sīkāka informācija par uzaicinājumu un pieteikšanās vadlīnijas ir pieejamas šeit https://www.travelife.info/sustour/?menu=call-for-smes.

ECTAA prezidents Pāvels Nievjadomskis sacīja: "Mēs mudinām tūrisma aģentūras un operatorus  izmantot šī projekta sniegtās iespējas un soli pa solim veicināt ilgtspējīgāku tūrismu. Kā nozīmīgam tūrisma vērtību ķēdes dalībniekam,  mums ir kopīga atbildība par tūrisma pārvaldību ilgtspējīgā veidā pašreizējām un nākamajām paaudzēm”.

SUSTOUR projektu vada konsorcijs, kurā ietilpst ECEAT un Futouris, kā arī 5 tūrisma asociācijas, tostarp ECTAA (Eiropa), ANVR (Nīderlande), UHPA (Horvātija), SMAL (Somija) un APAVT (Portugāle).

***

Fona informācija

Kas ir SUSTOUR atbalsta programma MVU un ko tā piedāvā?

SUSTOUR atbalsta programma MVU tiek finansēta ES COSME programmas ietvaros un izstrādāta palīdzēt tūrisma aģentūrām un operatoriem  uzlabot to ilgtspējības rādītājus.

Kā atbalsta programma darbojas un kas tiek prasīts no uzņēmumiem?

Uzņēmumi, kas būs atlasīti uzaicinājuma ietvaros, varēs piedalīties vairākās apmācībās un apmācību sesijās, kas sāksies no 2022. gada jūnija beigās un ilgs līdz 2023.gada 30. jūnijam.  Tie saņems kuponus, kas jānodod iepriekš izvēlētiem treneriem un auditoriem, kurus savukārt apmaksās SUSTOUR projekts.

Uzņēmumiem, kas piedalās SUSTOUR uzaicinājumā MVU atbalstam, būs jāparaksta līgums, apņemoties sekot līdzi atbalsta programmas ietvaros paredzētajām aktivitātēm līdz  2023. gada jūnija beigām.

Kas ir partneri un atbalsta tūrisma asociācija?

Projekta partneri un atbalsta asociācijas:  ANVR (Nīderlande), APAVT (Portugāle), SMAL (Somija) un UHPA (Horvātija). Atbalstītās ceļojumu asociācijas ir ABTTA (Bulgārija), ABTO (Beļģija), ALTA (Latvija), ATTA (Adventure Travel Trade Association – Europe), ASR un DRV (Vācija), DRF (Dānija), EDV un SETO (Francija), ETFL (Igaunija), ETOA (Eiropa), FATTA (Malta), FTO (Itālija), HATTA (Grieķija), MUIS (Ungārija), NTVA (Lietuva), SACKA (Slovākija), SRF (Zviedrija), UPAV un VVR (Beļģija) un WKÖ (Austrija).

Kas var pieteikties?

Konkursā var piedalīties tūrisma aģentūras un operatori, kas atbilst noteiktiem  kritērijiem,  tiem jābūt MVU un jābūt reģistrētiem ES dalībvalstī vai trešā valstī, kas piedalās programmā COSME.

Pieteikumu iesniegšanas termiņš: otrdiena, 2022. gada 10. maijs

Paredzamais darbības ilgums: 2022. gada jūnija beigas – 2023.gada 30. Jūnijs.

Maksimālais finansiālais atbalsts  MVU: uzaicinājumā atlasītie MVU saņems kuponus par atbalsta pakalpojumiem līdz 6000 eiro vērtībā atkarībā no MVU izvēlētajām atbalsta  iespējām

pieteikuma formā.

Valoda, kurā jāiesniedz pieteikumi: angļu valoda, bet atbalsta pakalpojumi būs pieejami dažādās valodās.

Kur es varu pieteikties un atrast papildus informāciju?

Sīkāka informācija par aicinājumu un pieteikšanās vadlīnijas ir pieejamas šajā tīmekļa vietnē:

https://www.travelife.info/sustour/?menu=call-for-smes

Oficiālā projekta atsauce: SUSTOUR, GRO/SME/19/C/077 (COS-TOURCOOP-2019-3-01)

 

Par ECTAA

ECTAA pārstāv aptuveni 70 000 ceļojumu aģentūras un tūrisma operatorus Eiropā, kas sniedz konsultācijas un pārdod transporta, izmitināšanas, atpūtas un citus tūrisma pakalpojumus, kā arī kombinētus produktus atpūtas un biznesa klientiem.

TŪRISMA PROFESIONĀĻI PIEPRASA NEKAVĒJOŠU PREMJERA RĪCĪBU NOZARES GLĀBŠANĀ VAI VESELĪBAS UN FINANŠU MINISTRU DEMISIJU

Rīgā, 2022.gada 17.janvārī                                                                                                                       Informācija medijiem

Tūrisma nozares Krīzes vadības komiteja (KVK) ir nosūtījusi vēstuli LR Ministru prezidentam A.K.Kariņam aicinot tikties, lai skaidrotu situācijas nopietnību un uzklausītu pamatojumu valsts izvēlētajai politikai attiecībā uz tūrismu un ar to saistītajām nozarēm, kā arī plānotajiem soļiem, lai saglabātu nozari kā būtisku tautsaimniecības daļu.

Šī gada 13. janvārī,  finanšu ministra Jāņa Reira vadītā darba grupa kārtējo reizi noraidīja Ekonomikas ministrijas priekšlikumu iekļaut darba kārtībā jautājumu par atbalstu operacionālo izmaksu segšanai. Tūrisma KVK ir pārliecināta - gadījumā, ja tuvāko nedēļu laikā netiek sniegts mērķtiecīgs atbalsts, valdības apzinātās rīcības rezultātā var iet bojā tūrisma un ar to saistīto nozaru uzņēmēju daļa, kas līdz šim ir godprātīgi maksājusi nodokļus.

Tūrisma KVK vēstulē ir norādījusi, nozares dažādu sektoru 2021. gada salīdzinoši vājie rādītāji skaidri apliecina, ka to iemesls nav Latvijas uzņēmēju neprasme strādāt vai pielāgoties situācijai. Iemesli ir neprognozējamie, ilglaicīgie ierobežojumi, kas, kā liecina uzņēmēju aptaujas, tieši ietekmē uzņēmumu maksātspēju un likviditāti.

Tūrisma KVK vēstulē atzīmē:

-         Latvija ir vienīgā valsts Eiropas Savienībā, kas 2021. gadā ir uzrādījusi tūrisma kritumu, salīdzinājumā ar 2020. gadu;

-         nozares uzņēmēju aptauja parādīja, ka 68% aptaujāto uzņēmumu 1 vai vairāk darbinieki devušies peļņā uz ārzemēm. No 19% aptaujātajiem uzņēmumiem, 3-6 darbinieki izbraukuši no Latvijas;

-         augsto energoresursu izmaksu rezultātā, 85 % aptaujāto uzņēmēju izdevumi par gāzi, elektrību un apkuri ir pieauguši 3 – 8 reizes;

-         Latvijā joprojām ir neadekvāts risinājums nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) politikā,  piemēram, Rīga aizvien ieņem 1. vietu starp Baltijas valstu galvaspilsētām, piemērojot neadekvāti augstu NĪN. Rīgas dome joprojām neplāno piemērot pat minimālās likumā noteiktās atlaides un arī citās pašvaldībās nav vērojama izpratne par cietušo nozaru uzņēmēju skaudro situāciju;

-         Latvija jau šobrīd pārtop par valsti, kuru (labākajā gadījumā) atbrauc apskatīt uz 1 dienu, bet naudu neatstāj, jo nakšņo un papildus pakalpojumus izmanto Igaunijā vai Lietuvā;

-         zaudējot nozares „mugurkaulu”, Latvija var uz ilgu laiku zaudēt iespējas organizēt starptautiskus kongresus, sporta pasākumus, augsta līmeņa samitus utt.

Tūrisma KVK Kategoriski noraida finanšu ministra apgalvojumu, ka tūrisms Latvijā atgriezīsies tikai pēc diviem gadiem un aicina STEIDZAMI lemt par 3 būtiskākajiem atbalsta pasākumiem, kas piemērojami ar 2021. gada 01. decembri:

-         nodrošināt valsts subsīdijas nozares darbinieku atalgojuma izmaksāšanai līdz ierobežojumu pilnīgai atcelšanai;

-         nodrošināt atbalstu apgrozāmo līdzekļu plūsmas nodrošināšanai ierobežotajām nozarēm līdz ierobežojumu pilnīgai atcelšanai;

-         nodrošināt atbalstu operacionālo izmaksu segšanai.

Tāpat Tūrisma KVK aicina nākamās nedēļas laikā - līdz 21. janvārim - organizēt un veikt mediācijas sarunas starp nozares asociāciju pārstāvjiem, Finanšu un Veselības ministriem, lai abu publiski paustais - „ja ir ierobežojumi, ir jābūt atbalstam” realizētos praksē un sekotu reāla un atbildīga rīcība!

Gadījumā, ja līdz minētajam termiņam nesekos konkrēta un nozari atbalstoša rīcība, Tūrisma KVK izskata iespēju prasīt abu ministru demisiju.

Vēstules noslēgumā Tūrisma KVK atgādina - Latvijas ienākošais tūrisms un iespējas piesaistīt ārvalstu tūristus Latvijā ir atkarīgs no spēkā esošā regulējuma un viesmīlības nozares uzņēmumu darbības ierobežojumiem. Uzņēmumu tālākai darbībai ir nepieciešami ārvalstu tūristu radītie ieņēmumi izmitināšanas, ēdināšanas, pasākumu, izklaides, skaistumkopšanas un SPA, transporta un citos saistītajos sektoros, un ierobežotā pieeja to gūšanai rada nopietnus draudus uzņēmumu tālākai pastāvēšanai.

 

Par Tūrisma Krīzes vadības komiteju:

2020.gada 6. martā, pamatojoties uz kopīgu iniciatīvu, tika izveidota Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) un nozares vadošo darba devēju organizāciju - Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas (LVRA), Latvijas Tūrisma aģentu un operatoru asociācijas (ALTA), Latvijas Kongresu birojs (LKB), Latvijas Restorānu biedrība (LRB) Krīzes vadības komiteja (turpmāk - KVK). Ņemot vērā notiekošo nozarē, KVK ir pievienojusies arī Latvijas Pasākumu producentu asociācija, Latvijas Lauku tūrisma asociācija "Lauku ceļotājs", Latvijas Tirgotāju asociācija, tūrisma klāsteris "Enter Gauja" un citas ar tūrisma un viesmīlības nozari saistītas organizācijas.

Par ierobežojumu mazināšanu COVID-19 krīzē visvairāk cietušajām nozarēm

                                

Rīgā, 2022.gada 7.janvārī                                                                                          LR Ministru prezidentam, Veselības Ministrijai

Izsakām pateicību Ekonomikas ministrijas par līdzšinējo darbu pie ierobežojumu mazināšanas tūrisma un ar to saistītajām  - COVID-19 krīzē visvairāk cietušajām nozarēm!

Kopš 2020. gada nozare strādā ievērojot stingras drošas darba vides vadlīnijas, kas saskaņotas ar Valsts Darba inspekciju un Veselības ministriju, savukārt, līdz 2021. gada 15. novembrim nozarē vakcinēto personu skaits bija lielāks par 98% sasniedzot otru augstāko rādītāju pēc veselības un sociālās aprūpes sektorā strādājošo personu skaita.

Ar šo vēlamies vērst Jūsu uzmanību, ka ņemot vērā esošos ierobežojumus, atšķirībā no citām Eiropas valstīm, ienākošais tūrisms Latvijā ir faktiski apturēts un visa ienākošā tūrisma nozare ir uzskatāma par ierobežotu. Ierobežota pakalpojumu pieejamība un nenoteiktība joprojām bremzē ienākošā tūrisma darbības iespējas, ievērojami samazinot izredzes nozares sekmīgai darbībai arī 2022. gadā. Ilgtermiņa rīcības plāna trūkums, liedz iespējas īstenot ārējās komunikācijas pasākumus, kuri būtu vērsti uz ārvalstu tūristu piesaisti, kas vēl vairāk ietekmē nozares uzņēmumu jau tā kritisko stāvokli.

Neuzticēšanās uzņēmējiem, neieklausīšanās nozares aicinājumā lemt par ierobežojumiem, kas balstīti vienlaikus uz epidemioloģisko drošību, loģiku un ekonomisko pamatojumu (asociāciju veiktās aptaujas liecina, ka nozaru uzņēmēji strādā ar vismaz 60% zaudējumu), pastāvīgi uzspiežot prasības, kas ir stingrākas kā vajadzīgs epidemioloģiski drošam darbam, nevēlēšanās vienādot ierobežojumus ar kaimiņvalstīm, neizpratne par nozares specifiku ir novedusi pie tā, ka Latvijas tūrisma un ar to saistītās nozares ir zaudējušas konkurētspēju. Sektori, kur tas iespējams (piemēram, neregulārie autobusu pārvadājumi), iztiku pelna balstot citu valstu ekonomiku un tūrisma nozari, sektori, kur tas nav iespējams, slīgts arvien lielākās parādsaistībās. Arvien vairāk uzņēmumi (citu nozaru) izvēlas savus korporatīvos pasākumus, projektu sanāksmes un konferences organizēt Igaunijā un Lietuvā. Tā rezultātā ir apdraudēta pilnīgi visa tūrisma un ar to saistītā infrastruktūra (bet, kā zināms, tūrisma nozarei ir milzīgs

multiplikatīvs efekts) – sākot ar naktsmītnēm, beidzot ar amatniekiem un balsta pakalpojumu sniedzējiem.

Mēs respektējam Veselības ministrijas bažas par jaunā COVID-19 paveida „Omicron” attīstību. Vienlaikus, lūdzam, sekot starptautiskajiem pētījumiem, kas apliecina, ka „Omicron” nav bīstamāks un komunikācijā ar sabiedrību neizmantot pastāvīgu iebiedēšanas politiku! Diemžēl, tas negatīvi atsaucas uz tā jau niecīgo vietējo tūristu plūsmu.

Nozares dažādu sektoru 2021. gada salīdzinoši vājie rādītāji skaidri apliecina, - iemesls nav Latvijas uzņēmēju neprasme strādāt vai pielāgoties situācijai, tas ir „pateicoties” valdības uzliktajiem ierobežojumiem. Papildus tam - 2022. gads ir sācies ar neadekvāti augstām energoresursu izmaksām. No tā izdarām secinājumu – Latvijas valdība, sekojot tikai Veselības ministrijas sniegtajiem priekšlikumiem, īsteno apzinātu tūrisma un ar to saistīto nozaru iznīcināšanas politiku.

Pamatojoties uz augstākminēto, Tūrisma nozares Krīzes vadības komitejas vārdā, lūdzam:

  1. nekavējoši dot iespēju tūrisma un ar to saistīto nozaru pārstāvjiem sadarbībā ar epidemiologiem izstrādāt ierobežojumu kopumu, kas apvieno epidemioloģisko drošību, loģiku un ekonomisko pamatojumu;
  2. akceptēt Latvijā visas Pasaules Veselības organizācijas (PVO) atzītās vakcīnas;
  3. veikt nepieciešamās izmaiņas Covidpass un citās sistēmās, lai atvieglotu PVO atzīto vakcīnu nolasīšanu iebraucot Latvijā;
  4. nekavējoties apstiprināt Ekonomikas ministrijas virzīto regulējumu grupu tūrisma organizēšanai un atrakciju darba atsākšanai;
  5. Nodrošināt ar PVO atzītām vakcīnām vakcinētu ārvalstnieku iespēju saņemt pakalpojumus un piedalīties pasākumos Latvijā, kas tiek organizēti epidemioloģiski drošajā (zaļā) režīmā.

Noslēgumā vēlamies atgādināt - Latvijas ienākošais tūrisms un iespējas piesaistīt ārvalstu tūristus Latvijā ir atkarīgs no spēkā esošā regulējuma un viesmīlības nozares uzņēmumu darbības ierobežojumiem. Uzņēmumu tālākai darbībai ir nepieciešami ārvalstu tūristu radītie ieņēmumi izmitināšanas, ēdināšanas, izklaides, transporta un citos saistītajos sektoros, un ierobežotā pieeja to gūšanai rada nopietnus draudus uzņēmumu tālākai pastāvēšanai.

Pateicamies par izpratni!

Ar patiesu cieņu,

Latvijas Darba devēju konfederācija

Latvijas Tūrisma aģentu un operatoru asociācija ALTA

Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācija

Latvijas Lauku tūrisma asociācija „Lauku ceļotājs”

Latvijas Restorānu biedrība

Latvijas Kongresu birojs

Latvijas Pasākumu un producentu asociācija

Latvija Kosmētiķu un kosmetologu asociācija

ALTA pievienojas Eiropas ilgtspējības veicināšanas programmai maziem un vidējiem uzņēmumiem

ALTA piedalās ES SUSTOUR projektā, kas veicina ilgtspējības rīku un prakses ieviešanu tūrisma aģentūru  un operatoru vidū. Projekta ietvaros tehnisko atbalstu iegūs vismaz 175 Eiropas uzņēmumi. Viņi strādās pie Travelife sertifikācijas un oglekļa, plastmasas un piegādes ķēžu pārvaldības rīku ieviešanas. Programmu finansiāli atbalsta ES programma COSME, atbalstot Eiropas MVU sektora konkurētspēju.

Rīga, 2021.gada 10.decembris. Ilgtspējīgs tūrisms vairs nav nišas produkts vai tirgus. Visu veidu tūrismu var un vajag padarīt ilgtspējīgāku. Un visiem tūrisma vērtību ķēdes dalībniekiem, tostarp tūrisma aģentūrām un operatoriem, ir būtiska loma šajā pārveidē. Kā starpnieki starp tūristiem un tūrisma uzņēmumiem, tūrisma aģentūras un operatori var ietekmēt patērētāju izvēli, piegādātāju praksi un galamērķu attīstību.

Projekts nodrošinās bezmaksas tehnisko atbalstu tūrisma aģentūrām un operatoriem, kuri vēlas uzlabot savus ilgtspējības rādītājus. Vēl šogad tiks izsludināts uzaicinājums pieteikties MVU atbalstam, lai piedāvātu ieinteresētajām tūrisma aģentūrām un operatoriem iespēju strādāt pie Travelife  sertifikācijas,  kas ir vadošā apmācību, vadības un sertifikācijas shēma, kas īpaši izstrādāta tūrisma aģentūrām un operatoriem  un atzīta visā pasaulē. Tehniskais atbalsts ietvers individuālu un grupu apmācību, lai īstenotu ilgtspējības labāko praksi un Travelife sertifikāciju. Dalībnieki var arī pieteikties īpašām atbalsta paketēm, kas saistītas ar oglekļa, plastmasas un/vai piegādes ķēžu pārvaldību.

Paredzams, ka projekta beigās vairā kā 175 MVU gūs labumu no plašās tiešā finansiālā atbalsta programmas, kas ieviesta šī projekta ietvaros.

ALTA valdes priekšsēdētāja Inga Kavaca saka: “Mēs mudinām savus biedrus izmantot šī projekta sniegtās iespējas un soli pa solim dot ieguldījumu ilgtspējīgāka tūrisma veidošanā. Kā nozīmīgam  tūrisma vērtību ķēdes dalībniekam,  mums ir kopīga atbildība, lai ilgtspējīgi pārvaldītu tūrismu  tagad un nākotnē.

Par SUSTOUR

SUSTOUR mērķis ir veicināt vairāk kā 175 tūrisma aģentūru un operatoru  (MVU) spējas un prasmes ieviest apmācības, vadības sistēmas, standartus un risinājumus, kas uzlabos to ilgtspējīgu pārvaldību un darbību, un pavērs jaunas iespējas. MVU no visām ES valstīm varēs gūt labumu no SUSTOUR.

SUSTOUR ir trīs gadus ilgs projekts, ko finansē ES programma COSME. To kopīgi pārvalda ECEAT, FUTOURIS, ECTAA, UHPA, SMAL, ANVR un APAVT. Turklāt iniciatīvu atbalsta vairāk nekā 15 nacionālās tūrisma asociācijas. Spēcīgais atbalsts ieviesīs ilgtspējību tūrisma nozarē.

Lai iegūtu vairāk informācijas, apmeklējiet projekta vietni

Travel and Tourism stakeholders call for swift adoption and implementation of harmonised EU travel rules

 
Brussels, June 7, 2021  Ahead of the EU Ambassadors’ meeting on 11 June, the European travel and tourism sector calls on Member States to approve the Commission’s proposal to start lifting travel restrictions in the EU in a coordinated way. After months of lockdowns and a patchwork of measures across the continent, this proposal is very timely. In view of the rapidly advancing vaccination programs and improving epidemiological outlook in Europe, safe travel is possible this summer: we can count of the strong desire of European citizens to travel again as well as the readiness of our sector to provide safe and responsible travel.
The text, initially proposed by the European Commission on 31 May, should restore freedom of movement within the EU. In particular, the undersigned associations particularly support the following elements:
• Fully vaccinated people can travel without tests or quarantines, from 14 days after having completed their vaccination.
• People who have recovered from COVID-19 can equally travel without being subject to tests
or quarantines for 180 days after their positive test.
• For other travellers, travel from green zones should remain possible without any restrictions, and travel from both orange and red zones should be possible on the basis of a negative test but without quarantine.
• Member States should adopt a uniform approach of accepting a negative PCR test result 72 hours before arrival and 48 hours in the case of rapid antigen tests.
• Unified rules for children: minors accompanying their parent(s) should not test/quarantine where the parents are not required to do so. Children under 6 years old should be exempt from testing.
• The EU has provided for an Emergency Brake system whereby if the status of a region deteriorates rapidly because of a high incidence of variants resulting in it changing to ‘dark red’, Member States should impose a testing and or quarantine even if travellers hold a DCC.
“Travel and tourism industry associations wholeheartedly welcome this important initiative towards a coordinated lifting of travel restrictions in Europe. This is an essential move to restore travellers’ confidence and reopen Europe. We believe that the European Commission has played its part, the industry is ready to ensure safe and responsible travel: we now need Member States to act fast”, declared the stakeholders.
To ensure that all European citizens who wish to travel over the coming period can do so under the best possible conditions, the undersigned travel and tourism stakeholders are therefore urging Member States to:
• Swiftly agree and fully implement the EU Council Recommendations for intra-EU travel, as proposed by the European Commission.
• Refrain from imposing any travel restrictions other than in the conditions detailed in the updated Recommendations.
• Ensure that tests (PCR or antigen) are free or at least very affordable for travellers who need them to make use of their right to free movement, for whichever purpose.
• Support the verification of the EU Digital COVID Certificate (DCC) before travel (e.g. via state portals) in order to reduce waiting times and queues at airports.
• Integrate the Passenger Locator Form (PLF) and DCC verification into a single platform to reduce the need for double verification and waiting times on arrival for travellers.
• Ensure the latest COVID-19 status of their country is displayed on the Re-Open EU: www.reopen.europa.eu
• Agree to provide a more precise outlook on their country’s latest epidemiological situation on a detailed ECDC map.
They added: “There is huge pent-up demand for travel and everyone in the aviation, travel and tourism industries is working on detailed plans to welcome travellers back – so it’s crucially important that everyone plays their part in ensuring that when our sector reopens, it stays open”.
• Increase in the thresholds of the ECDC map (14-day incidence rate for the ‘orange’ category increased from 50 to 75).
• Vaccination, recovery from COVID-19 or a negative test result can be proven by producing a Digital Covid-19 Certificate (DCC) or by other means, until the DCC is available.
• People travelling from countries or regions marked ‘dark red’ by the ECDC should be required to test/quarantine and should not travel for non-essential purposes.

EIROPAS tūrisma nozare atzinīgi vērtē Eiropas Komisijas (EK) priekšlikumu izveidot DIGITĀLO ZAĻO SERTIFIKĀTU un uzstāj uz plašāka tūrisma atjaunošanas plāna ieviešanu.

 

Vairāk kā 60 ceļojumu un tūrisma organizācijas pauž atbalstu Eiropas Komisijas iniciatīvai un aicina uz ātru tās ieviešanu jau līdz 2021. gada vasarai.

Brisele, 2021.gada 17.marts.  Eiropas Tūrisma Manifesta alianse, kas ir vairāk kā 60 sabiedrisko un privāto ceļojumu un tūrisma organizāciju grupa un nozares balss Eiropā, ļoti atzinīgi vērtē Eiropas

Komisijas priekšlikumu ieviest kopēju, savietojamu un savstarpēji atzītu Digitālo Zaļo Sertifikātu.  Šis ir digitālais apliecinājums, ka persona ir vakcinēta pret COVID-19, ir atguvusies no vīrusa  vai testa rezultāts ir negatīvs,  ievērojami atvieglos drošu iedzīvotāju pārvietošanos un ceļošanas atjaunošanos Eiropas Savienībā.

Šodien jau vairākas Eiropas valstis atvieglo iebraukšanu savā valstī, ja ceļotāji var sniegt šādus pierādījumus. Paredzams, ka vakcinēšanas procesam paātrinoties un veselības situācijai uzlabojoties, tam sekos vairāk valstu. Tāpēc ES koordinācija ir būtiska, lai izvairītos no sadrumstalotības, kad ir 27 dažādi sertifikāti, kas apliecina testēšanu, vakcināciju un imunitāti.

Alianse mudina Eiropas Parlamentu un Padomi nekavējoties apstiprināt EK priekšlikumu un visām dalībvalstīm nodrošināt ātru ieviešanu. Tā arī aicina ES strādāt sadarbībā ar Pasaules Veselības organizāciju, ESAO un citām starptautiskām organizācijām, lai nonāktu pie globāla risinājuma vakcinācijas, testēšanas un imunitātes reģistru digitalizēšanai, lai atvieglotu starptautisko ceļošanu, ja to atļauj epidemioloģiskā situācija.

Eiropas ceļojumu un tūrisma nozare atbalsta EK priekšlikumu, taču tikai ar šo iniciatīvu  nepietiks. Alianse atkārtoti uzsver, ka steidzami jāizstrādā konkrētas ES vadlīnijas, ievērojot uz riskiem un uz datiem balstītu pieeju, lai noteiktu apstākļus un scenārijus, saskaņā ar kuriem pašreizējos ceļošanas ierobežojumus varētu atvieglot un koordinēti atcelt visā ES un ārpus tās. Nesenie nozares ieteikumi attiecas uz:

• ES darba grupas izveidošanu sadarbībā ar nozari un sociālajiem partneriem, lai  atjaunotu ceļošanu un tūrismu

• Ceļošanas ierobežojumu un prasību saskaņošanu

• Saskaņotu testēšanu, saistībā ar ceļošanu, ar pietiekamu jaudu par pieņemamu cenu

• Koordinētu tūrisma darbību atsākšanu, piemēram, pamatojoties uz ES vadlīnijām par

pakāpenisku tūrisma pakalpojumu atsākšanu, kas izdotas 2020. gada 13. Maijā.

Nesen veiktais pētījums atklāja lielu pieprasījumu, pierādot kopīgu vadlīniju nepieciešamību – 54% Eiropas iedzīvotāju vēlas atsākt ceļošanu līdz 2021.gada jūlija beigām, 41% respondentu vēlas ceļot uz citu Eiropas valsti.

 “Šodien publicētais digitālā zaļā sertifikāta priekšlikums ir liels solis pareizajā virzienā. Bet tagad izšķirošais ir laiks. Mums ir nepieciešams skaidrs plāns, kurā izklāstīti apstākļi un termiņi, lai sagatavotos drošai ceļošanas un tūrisma restartēšanai Eiropā, lai mēs būtu gatavi kritiskajai 2021. gada vasaras sezonai! Eiropai vajadzētu strādāt kopā, neatstājot vietu sadrumstalotībai un vienpusīgām darbībām ”, saka Eduardo Santanders, Eiropas Tūrisma Manifesta alianses priekšsēdētājs un Eiropas Ceļojumu komisijas izpilddirektors.

Eiropas Tūrisma Manifesta alianse (The European Tourism Manifesto alliance) apvieno vairāk nekā 60 Eiropas sabiedriskās un privātās organizācijas, kas aptver visu tūrisma pakalpojumu spektru. Alianse aicina Eiropas Savienību rīkoties saistībā ar galvenajām politikas prioritātēm tūrisma nozarē. Lai iegūtu plašāku informāciju, lūdzu apmeklējiet  tourismmanifesto.eu

 

1 European Commission proposes a Digital Green Certificate, 17th March 2021 – link

2 European Travel Commission (ETC), Monitoring Sentiment for Domestic and Intra-European Travel – Wave 5, February 2021 in Germany, UK, France, Spain, Italy, Switzerland, Belgium, Netherlands, Poland and Austria - link

DROŠA CEĻOŠANA ŠOVASAR IR IESPĒJAMA

 

Ir visi priekšnosacījumi, lai šovasar varētu droši ceļot. Tūrisma nozare ir gatava izstrādāt un īstenot plānu drošas ceļošanas atsākšanai šovasar.

Briselē, 2021. gada 9. martā. Kaut arī situācija daudz neatšķiras no tās, kāda tā bija pirms gada, kad gandrīz visa ceļošana tika apturēta, mēs stingri iestājamies par to, lai situāciju mainītu.

Tiek ieviestas vakcinācijas programmas, nodrošinot visneaizsargātāko cilvēku aizsardzību un mazinot slodzi uz mūsu veselības sistēmām. Testi kļūst aizvien precīzāki un to pietiekamais daudzums  ļauj tos pielietot ceļošanā plašā mērogā.

Tūrisma uzņēmumi izstrādā un ievieš stingrus veselības un drošības protokolus, lai droši uzņemtu savus viesus.

ECTAA prezidents Pawel  Niewiadomski teica: “Mums ir  jāizstrādā kopīgas Eiropas vadlīnijas , lai atgrieztos pie drošas ceļošanas. Ceļotājiem un tūrisma nozarei ir nepieciešama skaidra perspektīva, kad un kādos apstākļos ceļošana var atsākties”.

ECTAA pievienojas daudzu tūrisma organizāciju[1], Eiropas un  dalībvalstu lēmumu pieņēmēju aicinājumiem, savlaicīgi plānot drošas ceļošanas atsākšanos šovasar. Šāds plāns jābalsta uz vienotu pieeju, pamatojoties uz testēšanu un veselības sertifikātiem. Turklāt, komunikācija ar sabiedrību ir pamats ceļotāju uzticības atjaunošanai.

Kopš Covid-19 krīzes sākuma mēs esam nogājuši garu ceļu un ieguvuši plašas zināšanas. Piemēram, Vācijas aģentūra, kas atbild par slimību kontroli un profilaksi, un Roberta Koha institūts, ir apkopojis datus, no kurām valstīm visvairāk ievestas infekcijas pagājušajā vasarā. Rezultāts: klasiskie organizētie brīvdienu ceļojumi ir devuši tikai pavisam nelielu ieguldījumu infekciju izplatībā Vācijā[2].

Pawel Niewiadomski teica: “Tas ir pierādījums tam, ka organizētā ceļošana ir droša. Bet mums ir vajadzīgi pareizie pamatnosacījumi, lai uzsāktu ceļošanu, pamatojoties uz testiem  un veselības sertifikātu izmantošanu, ceļošanas atvieglošanai”.

Par ECTAA

ECTAA pārstāv aptuveni 70 000 ceļojumu aģentūras un tūrisma operatorus Eiropā, kas sniedz konsultācijas un pārdod transporta, izmitināšanas, atpūtas un citus tūrisma pakalpojumus, kā arī kombinētus produktus atpūtas un biznesa klientiem.


[1] Tourism Manifesto alliance call for action to chart restart plan in time for summer -

https://tourismmanifesto.eu/europes-travel-tourism-sector-calls-on-eu-governments-to-chart-restart-plan-

in-time-for-summer/

[2] Robert Koch Institute, Epidemiological Bulletin of February 8/2021:

https://www.rki.de/DE/Content/Infekt/EpidBull/Archiv/2021/Ausgaben/08_21.pdf?__blob=publicationFile

Investigation into airline cancellation practices should be accelerate

 

Brussels, 08 March 2021eu travel tech, the industry association for technology travel services and ECTAA, the European travel agents’ and tour operators’ association, today welcomed the European Commission decision to launch an investigation, together with the Consumer Protection Cooperation Network, on airline cancellation practices during the COVID-19 pandemic[1].

As it is well noted by the Commission, travel restrictions applied by countries during the Coronavirus health crisis have led to mass cancellations of flights, which have disrupted the travel plans of millions of Europeans. In this context, a number of airlines have repeatedly failed to comply with their obligation to refund customers in a timely manner (7 days) or imposed vouchers in lieu of refunds, either directly or via their travel agents.,

The investigation into non-compliant airlines is welcome, but eu travel tech and ECTAA urge the Commission and the CPC Network to accelerate their investigations and to take rigorous enforcement measures against those airlines that are consistently failing to comply with their obligations of offering a refund.

Said ECTAA President, Pawel Niewiadomski:“Enforcement authorities have to act quickly. This practice is not only damaging for consumers across Europe, who are denied their legal right to be refunded for their unhonored tickets, but it also negatively impacts all companies through which tickets are sold.” Indeed, travel agents are seeing airlines refusing on no grounds to process billions of euros in outstanding refunds for their customers, ultimately putting these businesses under financial and reputational pressure as travellers are claiming their refund through them.

The airlines’ breach has not gone unnoticed. The European Court of Auditor has announced an audit on air passenger rights during the Covid19 crisis. The aim is to assess how effectively the Commission has been safeguarding passenger rights and whether the EU’s current legal framework on passenger rights is adequate to deal with such crises.[2]

Emmanuel Mounier, Secretary-General of eu travel tech said: “we are aware that these are unprecedented times for everyone and especially for the travel industry. However, the challenging environment does not justify overlooking consumer rights and implementing consumer-harming practices.

 

We welcome the decision by the European Commission by which it commits to investigate airline cancellation practices that harm both consumer rights and travel technology businesses, and hope that it will enforce the necessary actions to avoid these unfair practices from happening again in the future.

 

We are glad that the Commission has heard our concerns and are committed to continue working alongside them and any other relevant body for the benefit of travellers and the overall travel ecosystem”.

                                                                               -ENDS-

 

About eu travel tech
eu travel tech represents the interests of travel technology companies. eu travel tech uses its position at the centre of the travel and tourism sector to promote a consumer-driven, innovative and competitive industry that is transparent and sustainable. Our membership[i][2] spans Global Distribution Systems (GDSs), Online Travel Agencies (OTA), Travel Management Companies in business travel (TMCs) and metasearch sites. For more information on eu travel tech and policy priorities, please visit www.eutraveltech.eu

About ECTAA
ECTAA represents some 70,000 travel agents and tour operators in Europe, which provide consultancy and sell transport, accommodation, leisure and other tourism services as well as combined products to leisure and business customers. More about our activities, please visit www.ectaa.eu

For more information, please contact:

Mr Emmanuel Mounier, Secretary General

eu travel tech

Av Marnix 17, 1000 Brussels

M. : +32 499 80 13 74 / e-mail : Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Mr Eric Drésin, Secretary General

ECTAA - Group of National Travel Agents’ and Tour Operators’ Associations within the EU

Rue Dautzenberg 36, B-1050 Brussels

Office tel: +32 2 644 34 50 / e-mail: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

 


[1] https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/consumer-rights-and-complaints/enforcement-consumer-protection/coordinated-actions_en

[2] https://www.eca.europa.eu/Lists/News/NEWS2103_03/INAP_air_passenger_rights_EN.pdf

EIROPAS CEĻOJUMU UN TŪRISMA NOZARE AICINA ES VALSTU VALDĪBAS SAVLAICĪGI IZSTRĀDĀT RESTARTĒŠANAS PLĀNU VASARAI

 

Vairāk nekā 60 ceļojumu un tūrisma organizācijas iesniedz konkrētus ieteikumus ceļošanas un tūrisma atjaunošanai Eiropā, tostarp izveidojot Komisijas darba grupu pārvietošanās brīvības atjaunošanai.

Brisele, 2021. gada 25. februāris.

Eiropas Tūrisma Manifesta alianse, kas apvieno vairāk nekā 60 sabiedrisko un privāto tūrisma organizāciju un ir nozares balss Eiropā, šodien nāca klajā ar virkni kopīgu ieteikumu ES dalībvalstīm par to, kā atjaunot pārvietošanās brīvību Eiropā laikā līdz 2021. gada vasarai. Ieteikumu pamatā ir ES ceļveža izstrāde, kā droši atsākt ceļošanu pēc mājsēdes ierobežojumu atcelšanas. Ceļvedis jāizstrādā un jāīsteno ciešā sadarbībā ar tūrisma nozari un sociālajiem partneriem.

Īpaša Komisijas darba grupa cilvēku brīvas pārvietošanās atjaunošanai vadītu ceļveža izstrādes un īstenošanas procesu, kā arī sniegtu pastāvīgu situācijas novērtējumu, pamatojoties uz pastāvošajiem riskiem un jaunākajiem zinātniskajiem datiem. Tā mērķis būtu definēt nosacījumus un scenārijus, saskaņā ar kuriem pašreizējos starptautiskās ceļošanas ierobežojumus varētu atvieglot un pēc tam atcelt visā Eiropā un arī ārpus tās. Lai to sasniegtu, ceļvedim jābūt viegli pielāgojamam, un ar iespēju to regulāri atjaunināt.

Tūrisma manifesta alianses kopīgie ieteikumi tika nosūtīti ES valdībām pirms divām nozīmīgām diskusijām - Eiropas līderu videokonferences 25. - 26. februārī un ārkārtas tūrisma ministru sanāksmes 1. martā. Šajos ieteikumos Komisijas darba grupa tiek aicināta sekot līdzi vakcinācijas kampaņu progresam, kā arī saslimstības mazināšanas pasākumu, piemēram, testēšanas un karantīnu noteikšanas, ietekmei ES un starptautiskā mērogā, pamatojoties uz pastāvošo riska līmeni.

“Mūsu mērķis ir panākt, lai Eiropa atgrieztos savā vietā kā pirmais tūrisma galamērķis pasaulē, pie tam kā drošs galamērķis. Laikā, kad ES vakcinācijas programmas attīstās un aizsargā visievainojamākos iedzīvotāju slāņus, mums ir kopīgi jāgatavojas ceļošanas atsākšanai. Vairs nav laika, ko zaudēt – ir jāsagatavo vienota pieeja, lai līdz vasarai atjaunotu sabiedrības uzticību. Mūsu ieteikumos izklāstīts ceļš kā virzīties, lai Eiropas pilsoņiem atjaunotu ceļošanas un pārvietošanās brīvību. Mēs ceram sadarboties ar ES līderiem, lai pēc iespējas ātrāk īstenotu šo plānu", norāda dokumenta autori.

Es dalībvalstīm iesniegto ieteikumu kopsavilkums:

1) ES darba grupas izveide, lai atjaunotu personu pārvietošanās brīvību:

- Komisijas vadīta darba grupa cilvēku brīvas pārvietošanās atjaunošanai, ar mērķi izstrādāt un īstenot ceļošanas atsākšanas plānu un nozares atveseļošanās ceļvedi.

2) Ceļošanas ierobežojumu koordinēšana:

- Eiropā ir nepieciešama uzlabota un efektīva koordinācija attiecībā uz prasībām par ceļošanas ierobežojumiem, lai atvieglotu ceļojumu un tūrisma atsākšanos (kas veido 9,5% no ES IKP) un piedāvātu situācijas paredzamību gan ceļotājiem, gan arī ceļojumu un tūrisma uzņēmumiem un to darbiniekiem.

3) Testēšana: saskaņots ES regulējums par testēšanu, kas saistīta ar ceļošanu:

- Dalībvalstis nodrošina - ceļotājiem izmaksu ziņā pieejamu testēšanu; pietiekamu kapacitāti tās veikšanai; dalībvalstīs veikto testu savstarpēju atzīšanu un nepārtrauktu darbu starptautiskā vidē, lai nodrošinātu testu savstarpēju atzīšanu.

- Dalībvalstis apstiprina antigēnu un citu ātro testu izmantošanu ceļošanas un tūrisma mērķiem1, kā arī, uzlabojoties testu efektivitātei, regulāri izvērtē citus pieejamos testus (piemēram, LAMPA2).

4) E-veselības sertifikāti: ES dalībvalstu prasību koordinācija, lai izvairītos no 27 dažādiem sertifikātiem attiecībā uz testēšanu, vakcināciju un/vai imunitāti:

- SANTE ĢD, Veselības un pārtikas nekaitīguma ģenerāldirektorātam, ir jāuzņemas vadība un jāstrādā kopā ar MOVE ĢD, Mobilitātes un transporta ģenerāldirektorātu, un GROW ĢD, Iekšējā tirgus, rūpniecības, uzņēmējdarbības un MVU ģenerāldirektorātu, lai izveidotu sadarbspējīgu Eiropas sistēmu, kas ļautu digitāli pārbaudīt ceļotāju vakcinācijas un/vai testa statusu.

- Vakcinācija vai vakcinācijas apliecības nedrīkst kļūt par obligātu prasību ceļošanai (kad vakcinācija kļūs plaši pieejama), bet vakcinētie ceļotāji vai tie, kuriem ir pierādīta imunitāte, ir jāatbrīvo no ieceļošanas aizliegumiem, pārbaudēm un karantīnas ierobežojumiem, pamatojoties uz jaunākajām zinātniskajām atziņām par vakcinēto cilvēku samazināto spēju izplatīt vīrusu.

5) Koordinēta tūrisma darbības atsākšana: tiklīdz veselības situācija to atļaus, ir būtiski atsākt tūrisma un atpūtas aktivitātes, vienlaikus atjaunojot ES pilsoņu pārvietošanās brīvību.

Kontakts mēdijiem:

Shane Bradley

Hume Brophy Communications

Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Ph: +32 (0)2 234 6860 

Piezīme redaktoriem:

Eiropas Tūrisma manifesta alianse (The European Tourism Manifesto alliance) apvieno vairāk nekā 60 Eiropas sabiedriskās un privātās organizācijas, kas aptver visu tūrisma pakalpojumu spektru. Alianse aicina Eiropas Savienību rīkoties saistībā ar galvenajām politikas prioritātēm tūrisma nozarē. Lai iegūtu plašāku informāciju, lūdzu apmeklējiet  tourismmanifesto.eu.

Alianses sekretariātu vada  Eiropas Ceļojumu komisija (ETC). Ja jums ir kādi jautājumi, lūdzu sazinieties pa https://tourismmanifesto.eu/contact/.____________________

[1] Ātro antigēnu testu specifika un jutīgums tagad pārsniedz 90%. Ir arī svarīgi uzsvērt, ka to mērķis drīzāk ir pārbaudīt pozitīvus gadījumus, nevis diagnosticēt, tādējādi samazinot ceļojošo iedzīvotāju risku izplatīt vīrusu tālāk.

Turklāt Veselības drošības komiteja 2021. gada 17. februārī publicēja “Kopīgu sarakstu ar COVID-19 ātrajiem antigēna testiem, tostarp tiem, kuru testu rezultāti ir savstarpēji atzīti, un kopīgu standartizētu datu kopumu, kas jāiekļauj COVID-19 testa rezultātu sertifikātos”.

2 Izotermiskās amplifikācijas tests ar cilpas starpniecību  / Loop-mediated isothermal amplification test, LAMP

Aviokompāniju atteikšanos atmaksāt naudu tūrisma uzņēmumiem un to klientiem ir jāpārtrauc!

 

ECTAA un “eu travel tech”, jau kopš koronavīrusa pandēmijas sākuma, ir vairākkārt aicinājušas aviokompānijas pildīt naudas atmaksāšanas saistības, lai tūrisma uzņēmumi varētu saviem klientiem atmaksāt naudu. Tas attiecas gan uz B2B, gan uz B2C produktiem. Šobrīd, gadu pēc krīzes sākuma, vairākas aviosabiedrības joprojām neatgriež naudu par biļetēm, kas pārdotas ar tūrisma uzņēmumu starpniecību, un būtiski aizkavē kompensāciju izmaksu .

Briselē, 2021. gada 23. februārī. Vairāk kā gadu pēc koronavīrusa pandēmijas sākuma ir skaidri redzams, cik smagi ir cietusi tūrisma nozare. Gandrīs visi tūrisma un ceļojumu uzņēmumi ir saskārušies ar apjomīgiem pieprasījumiem atmaksāt naudu par braucieniem, kuri bija jāatceļ piespiedu mājsēdes, robežu slēgšanas un citu ceļošanas ierobežojumu dēļ. Saistībā ar pastāvošo pandēmiju, ceļojumu nozare turpina ciest no finanšu problēmām, jo pārdošanas līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, ir izsmiekls. Daudzas aviokompānijas jau ir atmaksājušas naudu tūrisma uzņēmumiem, kuri, savukārt, varēja to atmaksāt saviem klientiem. Tādā veidā aviokompānijas nodrošināja, ka to saistības par naudas atmaksu klientiem tiek izpildītas. Tomēr ir aviosabiedrības, kuras turpina ignorēt vai apzināti kavē naudas atmaksas pieprasījumu izskatīšanu, pakļaujot tūrisma uzņēmumus finansiālam spiedienam, jo klienti pieprasa naudas atmaksu.

Diemžēl vairāku aviosabiedrību publiskie paziņojumi, ka naudas atmaksas process ir pabeigts ir kļūdains. Šis jautājums nav atrisināts. Daudzām aviosabiedrībām joprojām ir liels skaits neapstrādātu naudas atgriešanas pieprasījumu. Eiropas Komisijai ir iesniegtas vairākas pretenzijas par aviosabiedrību veikto kompensāciju izpildes saistību neatbilstību ES regulai par gaisa pasažieru tiesībām (Reg. 261/2004) un IATA (Starptautiskā Gaisa Pārvadātāju asociācija) Rezolūcijai 824r. Problēma ir tajā, ka Starptautiskā Gaisa Pārvadātāju asociācija nepilda IATA Rezolūciju 824r un Regulas 261/204  izpildi ir jānodrošina valsts izpildiestādēm. Taču šķiet, ka vairāku valstu izpildiestādes to nevēlas īstenot.

Kopš krīzes sākuma ECTAA un “eu travel tech” ir atbalstījušas efektīva atbalsta sniegšanu visiem ar ceļojumu organizēšanu saistītiem uzņēmumiem. Konkurenci uzraugošām iestādēm tika izteikti lūgumi atļaut sniegt valsts atbalstu aviosabiedrībām ar nosacījumu, ka tās apstrādās kompensāciju pieprasījumus un veiks naudas atmaksu. Diemžēl, neskatoties uz miljardiem eiro, kas tika saņemti no nodokļu maksātāju naudas, dažas aviokompānijas turpina atteikt vai ievērojami kavējas ar naudas atmaksu tūrisma uzņēmumiem un to klientiem.

Daudzi tūrisma uzņēmumi ir saskārušies ar apsūdzībām par naudas atmaksas saistību nepildīšanu pret saviem klientiem. Tajā pašā laikā šiem uzņēmumiem nav iespēju piespiest aviokompānijas apstrādāt un izmaksāt tām iesniegtos atmaksas pieprasījumus. Šāda situācija kaitē ne tikai patērētājiem, bet var sagraut šo tūrisma uzņēmumu reputāciju, kas būs izšķiroša ceļošanas atsākšanai.

Emmanuel Mounier, “eu travel tech“ ģenerālsekretārs pauž viedokli: “Ceļojumu nozare ir veidota kā vienota un integrēta ekosistēma. Tas, ko mēs šodien redzam, ir viena dalībnieka neveiksme, kas ļoti nopietni ietekmē visu pārējo darbību. Tāpēc ceļojumu aģentūras aicina aviosabiedrības izpildīt to naudas atmaksas saistības klientiem un aicina Eiropas iestādes uzlabot tiesisko regulējumu, kas piemērojams lidojumu un komplekso ceļojumu atmaksai, pamatojoties uz Covid krīzes laikā gūto pieredzi.”

Pawel Niewiadomski, ECTAA prezidents, noslēgumā saka: “Nav pieņemams, ka ir aviosabiedrības, kuras atsakās veikt naudas atmaksu tūrisma uzņēmumiem un līdz ar to arī to klientiem. Apgrozāmās naudas trūkuma problēmu novirzīšana uz citiem ceļojumu nozares dalībniekiem un to klientiem ir nepieņemama gan no konkurences, gan no patērētāju aizsardzības viedokļa. Tas ir jāpārtrauc.”

Par ECTAA

ECTAA pārstāv aptuveni 70 000 ceļojumu aģentūras un tūrisma operatorus Eiropā, kas sniedz konsultācijas un pārdod transporta, izmitināšanas, atpūtas un citus tūrisma pakalpojumus, kā arī kombinētus produktus atpūtas un biznesa klientiem.

Par “eu travel tech”

“eu travel tech” pārstāv ceļojumu tehnoloģiju uzņēmumu intereses. “eu travel tech” izmanto savu stāvokli ceļojumu un tūrisma nozarē, lai veicinātu pārredzama un ilgtspējīga uz patērētāju orientētu, novatorisku un konkurētspējīgu izaugsmi. “eu travel tech” aptver globālās izplatīšanas sistēmas (GDS), tiešsaistes ceļojumu aģentūras (OTA), biznesa ceļojumu pārvaldības kompānijas (TMC) un meta meklēšanas vietnes. Lai iegūtu papildinformāciju par “eu travel tech” un tās prioritātēm, lūdzu, apmeklējiet vietni www.eutraveltech.eu

Lai iegūtu vairāk informācijas, lūdzu, sazinieties ar:

Mr Eric Drésin, Secretary General

ECTAA - Group of National Travel Agents’ and Tour Operators’ Associations within the EU

Rue Dautzenberg 36, B-1050 Brussels

Office tel: +32 2 644 34 50 / e-mail: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Mr Emmanuel Mounier, Secretary General

eu travel tech

Av Marnix 17, 1000 Brussels

M. : +32 499 80 13 74 / e-mail : Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Tūrisma un aviācijas nozare aicina kopīgi pilnveidot politikas veidotāju un nozares ekspertu dialogu

Latvijas Darba devēju konfederācijas Tūrisma krīzes vadības komitejas ietvarā Latvijas Aviācijas asociācijas, Latvijas Tūrisma Aģentu un Operatoru asociācijas (ALTA), kā arī Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas pārstāvji aviācijas un tūrisma nozares vārdā izstrādājuši sadarbības aicinājumu Latvijas valdībai, kas palīdzētu nodrošināt tūrisma un aviācijas izkļūšanu no krīzes pēc ārkārtas stāvokļa atcelšanas valstī.

Nozares pārstāvji aicina Latvijas valdību ņemt vērā faktus un pētījumus, lai kopīgi pilnveidotu politikas veidotāju un nozares ekspertu dialogu, ļaujot strādāt uzņēmējiem segmentos, kur ir ieviesti augsti epidemioloģiskās drošības standarti un nezaudēt ekonomikas atjaunošanās iespējas tur, kur tas nav saistāms ar Covid-19 vīrusa izplatību.

Kā uzticami sadarbības partneri aicinām Latvijas valdību un politikas veidotājus ieklausīties nozares argumentos, kas pamatoti ar pētījumiem[1], lai veicinātu tūrisma un aviācijas nozares atjaunošanos pēc ārkārtas situācijas stāvokļa atcelšanas valstī. Uzņēmēji apzinās, ka Covid-19 saistītie ierobežojumi starptautiskajā uzņēmējdarbības vidē var būt ilglaicīgi. Tādēļ ir nepieciešams ļaut šīm nozarēm strādāt tur, kur tas ir droši un netiek apdraudēta sabiedrības veselība,” skaidro Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas prezidents Jānis Naglis.

Nozares pārstāvji piekrīt, ka šobrīd ir nepieciešams ierobežot maznozīmīgus ceļojumus, taču vienlaikus nepieciešams arī skaidrs rīcības plāns nozarēs, kuras ir starptautiskas un kurās ierobežojumu noteikšanai jāņem vērā ārējie apstākļi, pēc iespējas koordinējot šādus ierobežojumus ar citām Eiropas Savienības dalībvalstīm. Šādu pieeju aicina pieņemt arī Eiropas aviosabiedrību asociācija (A4E).

Kopumā nozaru pārstāvji izstrādājuši trīs sadarbības virzienus. Pirmais no tiem paredz koordinētu pieeju epidemioloģiskās drošības pasākumu īstenošanā Baltijā un Eiropā. Tai skaitā nepieciešama Latvijas aktīva iesaiste vienota OECD  digitālā risinājuma CommonPass[2] (vai citā līdzvērtīgā tehnoloģiskā risinājumā) ieviešanā, kas veicinātu starptautiski vienotu standartizētu pieeju ceļojumu dokumentiem  saistībā ar vakcināciju, antivielu esamību un testēšanas rezultātiem.

Papildus tam ir jānodrošina vienlīdzīgi epidemioloģiskās kontroles pasākumi visos transporta veidos un neatkarīgi no robežšķērsošanas veida. Nozaru pārstāvji arī aicina atbalstīt risinājumus kontrolēta un organizēta tūrisma atbalstam. Tai skaitā atpūtas tūrisma konceptam Zaļais koridors, kas balstīts uz ceļotāju kontroli un testu veikšanu gan pirms lidojuma uz galamērķi, gan atgriežoties mājās, un tūrisma operatoru atbildību par epidemioloģiski drošas atpūtas nodrošināšanu galamērķī visos tās etapos.

Tāpat nozaru pārstāvji aicina kontrolēti, kā arī saskaņojot ar nozaru dalībniekiem, atcelt aizliegums lidojumiem uz trešajām valstīm ar augstu tranzīta īpatsvaru, un ļaujot būtisko ceļotāju kustību no valstīm, kurās nav konstatētas vīrusa jaunās mutācijas.

“Ir jāuzsver, ka pašreizējā epidemioloģiskajā situācijā tūrisma un aviācijas nozares ietekme uz vīrusa izplatību valstī ir ļoti zema. Oxford Research pētījums liecina, ka, pateicoties efektīviem kontroles, izsekojamības un uzraudzības pasākumiem, aviācijas nozare šobrīd ietekmē vīrusa transmisiju mazāk nekā 1% robežās no kopējā inficēto skaita valstī. Savukārt vīrusa izplatības statistika liecina, ka nesamērīgi ierobežojot gaisa pārvadājumus epidemioloģiskā situācija valstī netiek uzlabota, bet tiek zaudētas iespējas ekonomikas atjaunošanai, cilvēku atgriešanai ekonomiskajā un sociālajā apritē. Tāpat tiek mazinātas ārvalstu investīciju iespējas, kas atstās negatīvu ietekmi uz valsts attīstību vēl daudzus gadus pēc Covid-19 krīzes pārvarēšanas. Līdz šim aviācija ir bijusi mūsu veiksmes stāts un tādam tam ir jāpaliek arī pēc krīzes”, norāda Latvijas aviācijas asociācijas valdes loceklis Artūrs Kokars.

Otrais sadarbības virziens aicina uz saprotamu risinājumu ieviešanu. Tūrisma un aviācijas nozarē ir jāintegrē valsts noteiktā epidemioloģisko ierobežojumu luksofora pieeja. Ir jānosaka skaidri definēti nosacījumi, pie kādiem kumulatīviem saslimstības rādītājiem ierobežojumi mazināmi vai pastiprināmi. Būtiskākais, šiem sliekšņiem ir jābūt samērīgiem ar vispārīgo pieeju Eiropas Savienībā un īpaši samērotiem ar Baltijas valstīm.

Papildus tam nozaru pārstāvji aicina epidemioloģiskās drošības pasākumus Latvijā īstenot tur, kur tie var dot vislielāko pienesumu vīrusa izplatības ierobežošanai. Lēmumiem jābūt balstītiem uz faktiem un pētījumiem. Sabiedrība mērķtiecīgi jāinformē ne tikai par ierobežojumu esamība, bet jāskaidro zinātniski argumentēta šo ierobežojumu ietekme uz vīrusa izplatību.

Tūrisma un aviācijas nozare kā uzticams valdības un starptautisks sadarbības partneris Covid-19 izplatības mazināšanā nu jau gandrīz gadu ilgušajā ārkārtējā situācijā ir veltījusi visus spēkus un līdzekļus, lai ne tikai izpildītu epidemioloģiskās drošības prasības, bet panāktu, ka gaisa pārvadājumi ir viens no drošākajiem ceļošanas veidiem. Tūrisma nozarei ir risinājumi kā strādāt droši,” uzsver Latvijas Tūrisma Aģentu un Operatoru Asociācijas prezidente Inga Kavaca.

Nozaru pārstāvji akcentē, ka ierobežojumi, kādi noteikti nozarēm, rada ļoti būtiskus zaudējumus valsts ekonomikai, kas svārstās no 20% (tiešie aviācijas nozares zaudējumi) līdz 43% (ņemot vērā tūrisma un saistīto pakalpojumu sektorus) no kopējā IKP krituma.

Tieši tādēļ trešais sadarbības virziens fokusējas uz vairākiem ierosinājumiem samērīgai un pakāpeniskai ekonomikas atjaunošanai. Nozaru pārstāvji aicina veidot īpašas atbalsta programmas un grantu mehānismu tūrisma un aviācijas pakalpojumu darbības atjaunošanai pēc krīzes. Sniedzot valsts atbalstu mazāk nekā citur  Eiropas Savienībā, tiek zaudēta Latvijas ekonomikas konkurētspēja. To jau šobrīd izmanto Latvijas kaimiņvalstis, kas apgrūtinās Latvijas tūrisma un aviācijas iespējas pilnvērtīgi atjaunot darbību pēc krīzes.

Papildus tam nozaru pārstāvji aicina atjaunot biznesa ceļotāju iespēju ierasties valstī uz termiņu līdz 72 stundām bez pašizolācijas nosacījuma, piemērojot testēšanu. Bez šī vitāli svarīgā soļa tiek zaudētas iespējas ekonomikas atjaunošanai un investīciju piesaistei, kas ir nesamērīgi, ar maz iespējamiem šo ceļotāju inficēšanās riskiem. Visbeidzot ekonomikas atjaunošanai vitāli svarīgi ir apzināties, ka ierobežojumiem saimnieciskās darbības veikšanā ir jābūt samērīgiem un vienlaicīgiem ar valsts atbalstu uzņēmējiem un iedzīvotājiem.

 

Papildu informācijai:

Biedrība Latvijas Aviācijas asociācija

E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. 

Latvijas Tūrisma Aģentu un Operatoru asociācija (ALTA)

E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācija

E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

 


[1] Oxford Research Baltics pētījums par Covid-19 izplatības ierobežošanas pasākumu pamatotību, efektivitāti un to ietekmi uz aviācijas nozari Latvijā, 2020.gadā.

[2] https://commonpass.org/    

PAZIŅOJUMS PRESEI Nepieciešama steidzama koordinācija, lai nodrošinātu ceļojumu un tūrisma procesu atveseļošanos


Eiropas tūrisma privāto sektoru pārstāvošo asociāciju tīkls (NET) atzinīgi vērtē ES valstu un to valdību vadītāju lēmumu saskaņot rīcības plānu attiecībā uz ceļošanas ierobežojumiem, testēšanas un vakcinācijas procesiem, lai mazinātu COVID-19 pandēmijas ietekmi. Turpmāka sadarbība ir nepieciešama, lai izveidotu stabilu pamatu ceļojumu un tūrisma nozares atjaunošanai.

Brisele, 2021. gada 25. janvārī: “Lai gan šobrīd pastiprināta uzmanība tiek pievērsta COVID-19 izplatības ierobežošanai Eiropā, mēs nedrīkstam aizmirst par to, kas notiks nākotnē.”

Ceļotāji gaida skaidru paziņojumu par brīdi, kad atkal varēs droši ceļot. Savukārt ceļojumu un tūrisma nozarei ir vajadzīga attīstības perspektīva, lai varētu atsākt uzņēmējdarbību. Šī iemesla dēļ, NET aicina dalībvalstis un ES likumdevējus turpināt sarunas un vienoties par saskaņotiem drošības pasākumiem, kas, uzlabojoties epidemioloģiskai situācijai, būs nepieciešami veiksmīgai tūrisma un ceļošanas uzsākšanai. NET aicina visus politisko lēmumu pieņēmējus:

• Paātrināt vakcinēšanās tempu visā Eiropā;
• Pieņemt kopēju ES pieeju, nosakot saslimstības rādītājus, lai varētu atvieglot ierobežojumus un palielinātu sabiedrības uzticību;
• Turpināt diskusiju par visiem transporta veidiem par kopēju pasažieru atrašanās vietas veidlapas izveidi; (Passenger Locator Form)
• Izveidot vienotu pierādījumu sistēmu personu veiktajai vakcinācijai un COVID-19 testiem;
• Nodrošināt drošu, pieejamu un efektīvu testēšanas sistēmu, lai aizstātu karantīnas prasības un citus cilvēku brīvas pārvietošanās ierobežojumus;
• Turpināt izvērtēt iespēju aizstāt PCR testus ar antigēna testiem;
• Savlaicīgi, vismaz 5 dienas iepriekš, paziņot skaidrā un viegli saprotamā veidā informāciju par izmaiņām ierobežojumos un papildu prasībās;
• Ievērot stabilitāti un izvairīties no pastāvīgām izmaiņām ceļošanas ierobežojumos;

• Ieviest ilgtermiņa stratēģiju, kas tiktu veidota, ņemot vērā citu līdzīgu slimību vai draudu iespējamību nākotnē.

Lai atjaunotu cilvēku uzticību un nodrošinātu drošu ceļošanu nākotnē, visas mūsu cerības ir saistītas ar šo saskaņoto pasākumu īstenošanas panākumiem.

Tikmēr, lai uzņēmumi spētu pārvarēt ilgstošo biznesa iztrūkumu, nozarei būs nepieciešams pastāvīgs finansiāls atbalsts.
* * *
NET ir Eiropas tūrisma privāto sektoru pārstāvošo asociāciju tīkls. NET nolūks ir izstrādāt kopīgus mērķus tūrisma nozarei, lai, sadarbojoties ar politikas veidotājiem un citiem partneriem, tos sasniegtu. Tūrisms ir Eiropas ekonomikas pamatelements. Tas veido vairāk nekā 10% no ES IKP un nodrošina aptuveni 12 miljonus darbavietu, galvenokārt mazajos un vidējos uzņēmumos. Atbilstoši Eiropas Komisijas datiem tūrisms ir trešā lielākā sociālekonomiskā nozare ES.

live riga
 
 
 
 
magnetic latvia
ectaa
liaa
celo drosi
 LKB

ALTA partneri

travelnews
viesnicu restoranu asociacija
Latgale tur
vidzemes augstskola
lauku celotajs
gulbene
 
 
 

ALTA asociētie biedri

logoamadeus
Natura Termo Spaklm
 airbaltic BSA
turiba
 
icham
 rate hawk
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Login Form